ON-LINE REZERVACE

Příjezd:
Odjezd:

Hodnocení hostů

100 let Grand Hotelu Praha v Jičíně

       Pan architekt Antonín Holeček (nar. 5.1. 1850 ve Vršovicích v Praze) se poprvé zmínil O stavbě nárožní okrasné budovy s věží na svém pozemku 858/7 u "Sokolovny" v Jičíně roku 1895. Dohady s tehdejší slavnou městskou radou (výškové poměry, velikost dvorku atd.) brzdily pana architekta víc jak 10 let. Teprve roku 1906 započala stavba hotelu Paříž. V roce 1909 pan Holeček předkladá tamnímu stavebnímu úřadu nové plány fasády ve francouzském baroku, kde nahrazuje vysoké štíty a věž, které by byly v budoucnu svému okolí nebezpečné. Společně s fasádou i vlastenecky mění název na Grand Hotel Praha. Dne 23.srpna 1910 byl zkolaudován nejmodernější hotel na celém severovýchodě Čech. Hotel prvého řádu měl 35 pokojíčků ve vzorné čistotě, ústřední topení, plynové osvětlení, lázně, moderní garáže a číslo telefonu 38. Svojí výstavností byl obdivován českou společností.

       Prvním provozovatelem hotelu je Alois Liška, hoteliér z Mladé Boleslavi. Grand Hotel Praha měl k dispozici osobní automobil značky Laurin & Klement, kočár se spřežením a dvanáctimístný dostavník tažený koňmi, který byl určen k dopravě hostů z jičínského nádraží k hotelu a až do Prachovských skal. V roce 1912 pan architekt Holeček umírá na mozkovou mrtvici a Grand Hotel Praha dědí nejstarší ze 7 dětí František Holeček (nar. 3.12. 1884) a zároveň přebírá otcovu firmu.

       Ten provozuje a pronajímá hotel do 30.8. 1918, kdy v době prudké inflace prodává vrcholné otcovo dílo Grand Hotel Praha za 150 000 zlatých tehdejšímu nájemci, Emanueli Ludvíku Pavikovskému a slečně Martě Bergrové, která se živí jako kuchařka v Berouně. Kupují obě nemovitosti zároveň (Husova 310, Fügnerova 209) a následně je propojují. 22.4. 1920 se slečna Marta provdává za pana Pavikovského, o 30 let staršího podnikatele z Berouna. Společně vychovávají dvě neteře paní Bergrové, jelikož byla bezdětná a její sestře se narodilo 9 dětí. V roce 1925 pan Pavikovský umírá.

       Marta Pavikovská se ovšem zanedlouho provdá za blízkého rodinného přítele Eduarda Maye, sládka Šlikova pivovaru ve Vokšicích. 13.2. 1925 se Eduard May stává vlastníkem hotelu. Po smrti pana Maye v pokročilém věku se paní Mayová stěhuje do Prahy, kde o ní její nevlastní dcera pečuje. Hotel přenechává v pronájmu panu hoteliérovi Procházkovi, který se něj vzorně stará i za protektorátu a ve válečném období. Jedna z nevlastních dcer paní Mayové se provdává za pana Fuchse a má s ním dceru Martu. Později paní Mayová udělá na základě závěti ze své oblíbené vnučky Marty univerzální dědičku Grand Hotelu Praha.

       3.5.1950 byl hotel původním majitelům Mayovým znárodněn podle vyhlášky ministerstva vnitra. Když se 21.12.1959 do hotelu nastěhoval podnik státního obchodu Restaurace a jídelny, začala totální devastace secesních prvků hotelu. Do interiérů se začaly zabudovávat moderní sololitové dveře, z hotelových pokojů vznikaly kanceláře. Na secesní dlaždice se pokládala do asfaltu moderní lina a tím půvab proslulého hotelu zanikl.

       5.11. 1993 Marta Fuchsová, která po restituci roku 1991 získala hotel zpátky, prodává hotel České spořitelně a.s., která ho nechává chátrat. V roce 2001 prodává Spořitelna Grand Hotel Praha firmě Pod Zvičinou spol.s r.o., která prodává hotel 3.2.2006 nově založené firmě v Jičíně CF INVEST spol.s r.o. (vlastníci: František Gabriel a Semen Zuev). Po 5 letech náročné rekonstrukce (chátrající dům s padající omítkou - delší dobu ohrožoval kolemjdoucí) stavební firmou Františka Gabriela se podařilo vzkřísit Grand Hotel Praha do dnešní podoby se snahou o maximální zachování historických prvků. 

 

Tyto texty podléhají licenci GFDL a CC-BY-SA 3.0